Jogszabályi háttér
A konyhai zsíros légcsatornák tisztításának szükségességét az OTSZ 54/2014. (XII.5.) 196.§ számú rendelet szabályozza, évenként egyszeri gyakorisággal.
49/2015 EMMI rendelet “Legionella által okozott fertőzési kockázatot jelentő közegekre, illetve létesítményekre vonatkozó közegészségügyi előírásokról” szóló rendelet
3/2002. (II.3.) SzCsM-EüM érvényben lévő együttes rendelet, amely a munkahelyek minimális munkavédelmi követelményeiről szól.
A 6.§ (4) bekezdés c. pontja előírja, hogy a szellőztetés céljára szolgáló rendszerek esetén biztosítani kell rendszeres tisztításukat, a lerakódott szennyeződések késedelem nélküli eltávolítását.
A 6. § (6) bekezdése előírja, hogy a szellőz-tető rendszerek üzembe helyezése és folyamatos üzemeltetése során mérésekkel kell meggyőződni az elegendő mennyiségű és minőségű levegő meglétéről.
A 6. § (7) bekezdése megállapítja, hogy a szellőztetés céljára szolgáló szellőztetést biztosító műszaki rendszerek biztonsági berendezésnek minősülnek. Megfelelő működésüket a vonatkozó jogszabályban meghatározott időszakos biztonsági felülvizsgálat keretében kell ellenőrizni.
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 33. §. 1. bekezdése fogalmazza meg, hogy a munkahelységben a munkavállalók létszámát, a tevékenység jellegét és a veszélyforrásokat figyelembe véve elegendő mennyiségű és minőségű, egészséget nem károsító levegőt és klímát kell biztosítani.
Az MSZ 04-135-1: 1982 szabványt 2002 évi módosítása alapján munkahelyi levegő mennyiségének meghatározása
Az MSZ 21875-2: 1990 szabvány hatályban van, a munkahelyek fűtésének és szellőztetésének munkavédelmi követelményével foglalkozik. A szabvány előírja, hogy a légtechnikai rendszereket úgy kell kialakítani, hogy beszabályozhatóságuknak, illetve szabályozhatóságuknak, rendszeres tisztíthatóságuknak ne legyen akadálya.
Az MSZ EN ISO 16017-2: 2004 szabvány hatályban van, az illékony szerves vegyü-letek diffúziós mintavételével és elemzésével foglalkozik.
Az MSZ EN 12097: 2006 szabvány hatályos, jóváhagyós közleménnyel hatályba léptetett szabvány. A szabvány a légvezetékek rend-szerelemeinek azon követelményeivel fog-lalkozik, amelyek a karbantartásukra vonatkozik.
MSZ EN 12097:2006 hivatkozott VDI 6022 előírások szerint: a központi légnedvesítéssel működő berendezés higiéniai felülvizsgálati ideje maximum 2 év. Központi légnedvesítés nélkül működő berendezések higéniai felülvizsgálati ideje: maximum 3 év.
Miért Fontos a Légcsatornákat Tisztítani?
A modern épületek és otthonok légcsatorna rendszerei elengedhetetlen szerepet játszanak a belső környezet egészséges és komfortos fenntartásában. Azonban sokan hajlamosak megfeledkezni ezen rendszerek rendszeres karbantartásának fontosságáról. A légcsatornák tisztítása nem csupán a rendszer hatékonyságának megőrzése érdekében lényeges, hanem számos egyéb egészségügyi és gazdasági előnnyel is jár.
1. Egészségmegőrzés
Az egyik legfontosabb ok a légcsatornák rendszeres tisztítására az egészségvédelem. A légcsatornák idővel porral, pollenel, baktériumokkal, gombaspórákkal és más allergénekkel telítődhetnek. Ezek az anyagok a levegőbe kerülhetnek, amikor a fűtés vagy hűtés működik, és belélegezve egészségügyi problémákat okozhatnak. Különösen érzékenyek erre az allergiában, asztmában szenvedők és az idősebb emberek.
2. Beltéri levegő minősége
A tiszta légcsatornák hozzájárulnak a beltéri levegő minőségének javításához. A szennyezett légcsatornákban lerakódott por és törmelék keringhet az épületben, ami nemcsak az egészségre káros, hanem kellemetlen szagokat is okozhat. A rendszeres tisztítás segít fenntartani a friss és tiszta levegőt, ami növeli a lakók kényelmét és jó közérzetét.
3. Energiamegtakarítás
A piszkos légcsatornák csökkentik a HVAC (fűtési, szellőztetési és légkondicionálási) rendszerek hatékonyságát. A lerakódások akadályozzák a légáramlást, ami miatt a rendszereknek keményebben kell dolgozniuk, hogy elérjék a kívánt hőmérsékletet. Ez növeli az energiafogyasztást és ezzel együtt az energiaköltségeket is. A rendszeres tisztítás révén a légcsatornák tiszták maradnak, és a HVAC rendszerek optimálisan működnek, ami hosszú távon jelentős energiamegtakarítást eredményez.
4. Rendszer élettartamának növelése
A tisztított légcsatornák hozzájárulnak a HVAC rendszerek élettartamának meghosszabbításához. A szennyezett légcsatornákban felhalmozódó por és törmelék a rendszer alkatrészeire is hatással lehet, növelve azok kopását és meghibásodási kockázatát. A rendszeres karbantartás és tisztítás segít elkerülni a költséges javításokat és cseréket.
5. Költséghatékonyság
Bár a légcsatornák tisztítása némi befektetést igényel, hosszú távon költséghatékony megoldás. Az energiamegtakarítás, a rendszer élettartamának növekedése és az egészségügyi költségek csökkenése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a tisztítás költségei gyorsan megtérüljenek.
6. Szabályozási követelmények
Bizonyos iparágakban és területeken szabályozási követelmények írják elő a légcsatornák rendszeres tisztítását. Ezek a szabályozások nemcsak a munkahelyi biztonságot és egészséget szolgálják, hanem biztosítják a rendszerek hatékony működését is.
Összegzés
A légcsatornák rendszeres tisztítása számos előnnyel jár, kezdve az egészségvédelemtől és a beltéri levegő minőségének javításától egészen az energiamegtakarításig és a költséghatékonyságig. Bár ez a karbantartási feladat gyakran elhanyagolt, fontossága vitathatatlan mind az egészségügyi, mind a gazdasági szempontok miatt. Érdemes tehát rendszeresen gondoskodni a légcsatornák tisztításáról, hogy otthonunk vagy munkahelyünk mindig a lehető legjobb környezetet biztosítsa.